Čtyři fáze léčení a nejlepší použití Silver Whinnys

Doktorka Erica Lacherová z Springhill Equine Clinic popisuje 4 fáze hojení v Newberry na Floridě.
Ačkoli to je nejdůležitější pro hojení ran,u některých koňských pasternálních dermatitid mohou být přítomny charakteristické různé fáze hojení. Zařadili jsme fotografie, které ukazují různé fáze hojení.

Fáze 1: Hemostáza

Fáze hemostázy hojení ran probíhá velmi rychle. Do pěti až deseti minut v případě poranění, cévy reagují na zúžení a rychle se roztahují a sráží se krev v místě rány. Bílé krvinky jsou přitahovány k ráně k boji s infekcí a zahájí proces hojení. V důsledku celé této činnosti se vyvíjí zánět, a přestože je to normální fáze, nadměrný zánět zpomalí hojení. Pokračující chronický zánět může vést k tvorbě jizev a granulační tkáně. Řízení zánětlivé reakce je důležité, aby se vám to nevymklo z rukou. Tohle je proč vám váš veterinář často doporučí podat protizánětlivý lék krátce po zranění a po určitou dobu.

Obvaz je určen k blokování choroboplodných zárodků a nečistot. Udržuje oblast čistou a cílem je chránit před dalším traumatem.
Fáze 1: Hemostáza
Hemostáza fáze 1
Fáze 1 Bandážování
Fáze 1 Bandážování
Bandážování v této fázi je k:
1. zabránění infekce a udržení místa rány bez nečistot a bakterií.
2. zabránění dalšího poškození

Fáze 2: Uzdravení

V důsledku reakce těla na ránu se tvoří zánět, druhá fáze hojení, která začíná hned po zranění. Zánět řídí krvácení a brání infekci. Během této fáze tělo odstraní poškozené buňky, patogeny a bakterie z oblasti rány, vylučováním odpadních materiálů, sér, nečistot a úlomků. Kromě otoku, a hřející oblasti, se obecně také objevuje bolest a zarudnutí. Silver Whinnys se stane obvazem/bariérou, která chrání, zatímco dochází k uzdravení. I když je to normální fáze, nadměrný zánět zpomalí hojení. Pokračování chronického zánětu může vést k tvorbě jizev a granulační tkáně. Kontrola zánětlivé reakce je důležitá, a proto váš veterinář často doporučují protizánětlivé léky, krátce po zranění a pro časové období; před podáním kteréhokoli léku se vždy poraďte se svým veterinářem. Tělo dělá vše pro to, aby poškozenou tkáň vyčistilo. "Uvidíte hodně drenáže" v tuto chvíli, od velmi špinavých ran a to je v pořádku, i když to znamená, že obvazy musí být měněny častěji, minimálně dvakrát denně, "říká doktor Lacher.„ Doporučuji více času. " v omývání v tomto místě. Deset minut omývání při každé výměně obvazu pomůže odstranit z rány úlomky a hnis. “ Dr. Lacher doporučuje jako čisticí postup pouze oplachování čistou vodou. Nedoporučuje používat chlorhexidin nebo jód. Tyto čisticí prostředky mohou bránit zdravému růstu granulační tkáně!
Fáze 2 Uzdravení
Fáze 2 - uzdravení

Fáze 3: Opravy/šíření - a jak použít Silver Whinnys k ochraně během této etapy

Během několika dní po zranění tělo již aktivně hojí ránu. Buňky tvoří pojivové tkáně; začíná se budovat nová síť krevních cév, které vyplní oblast a spojí okraje rány s tím, co je známé jako granulační tkáň. Tato nová granulační tkáň je zdravá, pokud má správný kyslík a živiny a byly během této fáze obnovy dodány do rány a těla. Nová granulační tkáň je v dobrém stavu, pokud je její barva růžově červená. Stále to může krvácet, ale to je očekávané. Nechcete vidět tmavou granulační tkáň, která může být známkou infekce. Během této fáze použijte k ochraně Silver Whinnys. Silver Whinnys umožňuje přístup kyslíku na ránu, a proto jsou v této době velmi užitečné.
Fáze 3: Opravy/šíření
Fáze 3: Opravy/šíření
Fáze 3 - opravy / šíření
Jak vysvětluje doktorka Lacher: „Toto je fáze, kdy majitelé koní často musí dělat méně než více. Mám seznam co „nedělat“. Nedrhněte, nenanášejte prášek na rány a nenarušujte ránu. Také se velmi snažím udržet ránu jen trochu vlhkou, použiji trojité antibiotikum nebo stříbrný sulfadiazin. Nový růst kůže probíhá rychleji, když rány zůstanou trochu vlhké a hydratované. Tkaninu nenavlhčíte a uzavřete před vzduchem. Tentokrát může být bandážování méně časté. “

"Rány mohou při hojení svědit, a pokud si kůň opakovaně škrábe oblast, může." nejen poškodit novou tkáň, která se tvoří, ale také udržet ránu zanícenou. Promluvte s veterinářem, pokud si váš kůň ránu nadměrně škrábe, “radí Dr. Lacher. „Existují dobré možnosti, jak snížit svědění, které nezpomalí hojení.“

Zvláště na ranách nohou, pokud se granulovaná tkáň, která se tvoří v této fázi uzdravení, stává nadměrnou, může vést k „živému masu“, což je v podstatě a nepřiměřené množství vláknité tkáně a cév, které kožní buňky nejsou schopné migrovat a přikrýt. Nadměrná granulovaná tkáň je typicky popisována jako stoupající nad úrovní okolní kůže.

Pevné bandážování je to nejlepší, co můžete udělat, abyste omezili živé maso a Silver Whinnys jsou absolutně nejjednodušší způsob, jak to udělat, “zdůrazňuje Lacher.

V této fázi je důležité pečlivé sledování rány. Sledujte ránu pozorně a veterináře varujte a neprodleně ho upozorněte, pokud si myslíte, že se rána neléčí tak, jak by měla nebo se začíná vyvíjet živé maso.

Protože ponožky umožňují kyslíku dosáhnout k povrchu tkáně, granulační tkáň začne schnout za týden nebo dva. Ponožka by se už neměla lepit na ránu, ale stále s ní buďte jemní. Nemělo by se dělat nic, co by koně zranilo. Musíte povzbudit svého koně, aby byl ochotným pacientem.

Fáze 4: Zrání/přestavba

Doba potřebná k hojení bude záviset na závažnosti poranění. Během Fáze 4, se granulovaná tkáň převede na tkáň jizvy a nová kůže nebo epitel tkáňě se uzavírá nad ranou. Pokud vše proběhlo dobře s prvními třemi fázemi, rána by se měla i nadále hojit s minimem jizev.

V této fázi hraje klíčovou roli trocha pohybu,“ říká Lacher. „Začnu chůzí na ruce, lehkou jízda nebo jiným pohybem, který pomáhá dostat tkáň zpět dělat to, co dělá normálně. Opět je velmi důležité udržovat ránu čistou a krytou. Vlhkost se v této fázi stává méně kritickou, ale doporučuji pokračovat v používání Silver Whinnys, s aplikací trojitého antibiotika nebo stříbrného sulfadiazinu na okraje rány.

Za požadovaných okolností začíná zrání/přestavba přibližně 21 dní po zranění a může trvat rok nebo déle. Oblasti ran jsou nadále slabší než nepoškozená kůže, která má obecně pouze 80% nebo méně síly neodvinuté kožní tkáně.

Fáze hojení ran je složitý a křehký proces. Selhání postupu ve fázi hojení ran mohou vést k chronickým ranám. Pečlivá péče o ránu se může urychlit udržováním ran čistými a chráněnými před bakteriemi a infekcemi.

Sox For Horses doporučuje, aby byly Silver Whinnys nadále používány k ochraně na nějakou dobu, aby se tvořila nová kožní tkáň. Nová kůže je křehká a její zhoustnutí vyžaduje čas stát se trvalou. Může to trvat měsíce, dokonce i rok. Je načase, abyste ránu nespouštěli z očí a udělali vše pro to, abyste zabránili zranění, které by mohlo poškodit novou kůži.

Dr. Lacher říká: „Nejčastějšími chybami, kterých se majitelé koní dopouštějí, je přílišná aplikace nesprávných výrobků a nesprávné obvazování nebo nedostatečně dlouhá doba." Lacherovým pravidlem při převazování je nepřestat, dokud nebude odolná kůže přes celou ránu. Doporučuje, „počkej a uvidíš, pokud uzdravení neprobíhá tak, jak by mělo, Váš veterinář možná bude muset přehodnotit a změnit léky proti bolesti koně nebo upravit lokální léčbu.“

Úspěšné hojení ran ovlivní několik prvků péče: - Ránu důkladně očistěte velkým množstvím vody a vždy zavolejte svého veterináře. - Pečlivě sledujte svého koně ve všech fázích hojení a poslouchejte pokyny veterináře při ošetřování rány. - Pamatujte, že nejdůležitějšími aspekty péče o rány jsou vaše pečlivá péče a jasná komunikace s veterinářem. Zobrazené fotografie nejsou zranění jednoho koně. Fotografie ukazují fáze hojení a každý z koní aktuálně používá Silver Whinnys, jako bandáž nebo během vhodného hojení.

Fáze 4: Zrání/přestavba
Fáze 4 - zrání / přestavba
Fáze 4: Zrání/přestavba
Fáze 4 - zrání / přestavba
Copyright Sox For Horses, Inc., Silver Whinnys®, Summer Whinnys®, Whinny Warmers®, Whinny Wellies®, © 2007-2018, Všechna práva vyhrazena
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram