Syndrom EPD

Veterináři ve válce proti dermatitidě

Veterináři ve válce proti dermatitidě
,,EPD není konkrétní diagnóza.'' Je to syndrom. Termín - škrábance, otrava rosou, mastná pata, bahení horečka (Podlomy), popraskaná pata, kožní léze a různé nemoci, které postihují dolní končetiny koní'', uvedla oceněná veterinářka dermatologie, autorka výzkumu a profesorka Rosanna Marsella, DVM z University of Florida (Gainesville) College veterinárního lékařství.
Marsela, která studuje alergie a identifikace nových terapií, je příjemcem roku 2006 představeného University of Florida oceněna za úspěch a výzkumný pracovník v imunologii, související s alergickými kožními chorobami a atopickou dermatitidou (AD). V červnu 2014 se připojila k dr. C. Johnson a K. Ahrens ve vydávání (Res. Vet. Sci.) první případ a zprávu o ,,ultrastrukturálních kožních abnormalitách při atopické dermatitidě koní'' a v září 2013 samostatně zveřejněno (Vet. Clin. North Am. Equine cvičení) ,, Terapie alergií koně: Aktualizace o léčbě životního prostředí , kousnutí hmyzem, přecitlivělost a potravinové alergie. Její výzkum (AD) , běžné kůže nemoc postihující lidi a zvířata, dívá se na jeho patogenezi u koní: Jako kožní projevy AD existují napříč druhy, spekuluje se o kožních abnormalitách existujících u atopických koní.

Konference na začátku tohoto roku představila případ studie a výsledky pomocí Silver Whinnys , prodyšné stahovací ,,legíny'', pletené sříbrem s iontově vloženou přízí Sox for Horses (Ponožky pro koně), Inc., k řešení problémů s dermatitidou. O dva roky dříve Raymond Petterson , prezident Tallahassee na Floridě Sox for Horses, pozval výzkumníka UF, vyzkoušet na postižené nohy jeho nejtěžších případových pacientů. Výsledky splnily ochranu citlivé pokožky během hojení. Jedna klisna byla za pár dní téměř uzdravena. Zkusil je na chronické zranění nohy na jiném koni, měl granulační tkáň, která krvácela a nikdy se neuzavřela a nedokázala se zlepšit ani antibiotiky a po dvou dnech rána již nekrvácela, ani nebyla silná kolem okrajů. Přešlo to z ohnivě červené na světle růžovou a vykazující tenký epitel. Byl nadšený. ,,To má neuvěřitelný potenciál'', uzavřel veterinář a výzkumník pro dermatologické problémy, jako jsou infekce v nehojících se ranách. Společnost Sox For Horses Inc. byla spuštěna téměř před deseti lety panem Pettersonem (záchranný majitel koně a osla), v reakci na rostoucí potřebu ochrany koňských nohou a na pomoc trpícím koním s problémy s EPD a AD. Říká ,,vynalezl jsem a vyrobil stříbro''.

Whinnys jsou ve Spojených sátech nejvíce vyspělou existující technologií stříbrné příze. Tzn. proprietární příze v natahovacím systému na ochranu nohou mají schpnost odvádět vlhkost z povrchu pokožky a zachovají nohu chladnou a odrazují prostředí, kde se množí bakterie a houby. ,,Čerstvý vzduch místo špíny a kousanců od hmyzu.
Veterináři a majitelé koní se učí, že koňská dermatitida a sekundární infekce může vyžadovat prodloužený výzkum a objev k identifikaci a kontrole jejich spouštějících faktorů. Změna stravy koně může kompenzovat alergie na krmení, ale po dalších přicházejících faktorech nemusí být tak jednoduchá, fotocitlivost, alergie na růst pastvin, dlouhodobě zablácený povrch nebo narušený imunitní systém v reakci na environmentální bakterie a houby nebo choroby šířené kousnutím od hmyzu.
,,Bez ohledu na vyvolávající příčinu, sekundární infekce jsou častou komplikací a provést diagnostický a terapeutický proces, je docela náročné'', řekla Marsella s odvoláním na stafylokokové infekce a dermatophilus, způsobující bakterie hniloby. ,,Bakterie vždy" využívají traumatizovanou kůži. ,,Koňská kůže s alergiemi(např. alergií na hmyz) je velmi náchylná na sekundární infekce". S Pettersonem také diskutovala o tom, jak jemná komprese, nabízená jedinečným pleteným designem, může přispět k zamezení bujnému granulomu nebo živého masa.

Americká odborná asociace vysvětluje tvorbu granulomů v důsledku několika faktorů:
- nadměrný pohyb hojivé tkáně, minimální měkké pokrytí tkáně kolem rány, kontaminace (infekce), snížený přísun krve
- zvláště důležité pro dolní končetiny, kde je velmi málo měkkých tkání k ochraně rány, zajistit bohatý přísun krve. Rány na nohách se také obtížněji šijí z důvodu nedostatku kůže a jsou náchylnější ke kontaminaci bakteriemi, protože taková zranění jsou blíže k zemi, na které je podestýlka a hnůj. Konstantní pohyb nohou při chůzi, otáčení a velké váhy koně, může také zhoršit hojení, zejména přes klouby. Když se vyskytují rány v těchto oblastech, profesionálové AAEP naléhají, aby byly okamžitě podniknuty kroky a zabránily živému masu.

Od té doby, co Petterson začal navádět veterináře AAEP 2013 k ochrynným návlekům, podtrženo Marsellinou prezentací, je v únoru více odborníků na péči o koně s ohledem na navlékání (nikoli obvaz), jako prodyšná bariéra mezi hojením kůže a jejím prostředí.

,,Zatím jsem měl jednomyslný úspěch při zmírnění každého problému, který jsem použil se Sox " řekl Steve Soule, DVM Palm Beach koňská lékařská centra Florida a New York a veterinární lékař federace od roku 1978.
Rány na nohách zasáhly epidemické rozměry na Floridě, kde nikdy nebyly a nereagují ani na antibiotika, stejně jako dříve," Soule poznamenal, že v roce 2013, během zimy v sezoně na jezdeckém festivalu, používal Silver Whinnys, jako ,,dýchací bariéru" pro koně klientů mezi boláky a během hojení.

Násuvné, nositelné bariéry, Pettersonem zdůrazněno ,,neléčí" samy o sobě, ale vytváří prostředí, které podporuje uzdravení. Chrání rány před mouchami, přenášejícími nemoci a enviromentální špínou, což je důležité, až přijde další krok v péči oproti bandáži, řekl Petterson. ,,Je to antimikrobiální látka a stříbro v přízi bránící růstu bakterií a hub v ponožkách, prodyšný úplet umožňuje dostat vzduch na povrch kůže a vlastnost řízení vlhkosti příze, která udržuje povrch pokožky suchý, přispívá k uzdravení."

Pro závažné kožní problémy, jako je EPD, Petterson navrhl nahradit chráněnou oblast čistými ponožkami každých 24 hodin a při extrémních případech měnit dvakrát denně.

,,Stříbrné Whinny jsou mnohem levnější" Soule zdůraznil, ,,než nepřetržité obvazování koní. Náklady na Vetrap, Elastikon nebo měnit gázu jednou nebo dvakrát denně, se ohromě sčítá, zatímco ve srovnání s nahrazením s čistými ponožkami. Ponožky mohou být prány znovu a znovu. Doporučuji svým klientům, aby používali ponožky po celou dobu, včetně ježdění, dokud se rána nezahojí. "

Contineud Soule. ,, Je to tak snadné, přivést koně po tréninku, sundat špinavé ponožky a dát čisté. "
Společnost Sox for Horses Inc. se také ujala projektu na výrobu oděvů pro psy, trpícími kožními problémy a vítá speciální výrobu pro potřeby jakéhokoli zvířete v potřebě ulevit od utrpení v důsledku problémů s dermatitidami.

Kontaktujte Sox for Horses, Inc. prostřednictvím www.soxforhorses.com
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram